Hej!
Mängdveckan är igång i ett fruktansvärt varmt Norrbotten där temperaturen ligger kring 27-30 grader på dagarna.
Har börjat fundera senaste veckorna hur jag ska kunna maximera effekten av träningen, just nu känns det som att de långa a1-passen inte har något vidare syfte utan att det är nånting man gör bara för att. Att köra två dagar i rad med bara distanspass känns som meningslöst om man inte kryddar dem, 9-10 timmar konstant a1 fart blir ju rätt segt och trist.
Ska lägga in detta i mina långa distanspass framöver:
- A2-körningar (!)
- Impulser
- Benskate.
- Försöka höja farten en liten aning på passen, lätt hänt att man bara står och petar med stavarna och tänker på annat medan klockan visar 110 i puls.
- Mer aktiv i utförsbackarna, benskate istället för att halvsova i fartställning t.ex.
- Varje kurva ska tas så bra som möjligt.
Träningen de senaste dagarna:
Måndag:
3 h klassiskt med Niklas och Jacob.
2 h skate på eftermiddagen.
Tisdag:
2:30 klassiskt med Jenny på 2:or, viktigt att poängtera! ;) 30 min a2 körning efter ca. 40 min. Avslutade passet med 10 impulser.
2 h skate på eftermiddagen ensam på Pagla, körde totalt 9 varv á 3.33 km. Var 3:e varv utan stavar.
Onsdag:
3 x 20 min stakintervaller. Total tid 2 h.
Nu väntar en långhelg i Överkalix där mååångaaa timmar ska hinna avverkas! Hörs