Hej!
Lite mer info om intervallerna i tisdags:
Vi började med 3 x 6.40 minuter uppför vägen mot Degerberget som ligger alldeles bredvid Paglas rullskidbana. Vi skjutsades ned mellan intervallerna i minibuss. Efter tre svängar körde vi sex stycken intervaller på rullskidbanan. Intervallerna tog mellan 4.01 min – 3.57 min. Sista intervallen gick fortast och jag pressade pumpen över 190 i puls, rekordnotering på rullskidor denna säsong.
Igår körde vi ett crosspass, stakning + myrlöpning + stakning. Totalt tog det 3.30 h. På eftermiddagen körde vi ett riktigt tuff styrkepass där upplägget var cirkelträning.
På kvällen åt vi middag ute på mekanikerskolan, ledarna hade bl.a. grillat fläskfilé och fixat en tävling där åkarna delades upp i lag, skidorientering, skidskytte och längdskidor tävlade mot varandra. Längd tog en klar seger, viktigt!

Idag har vi faktiskt en planerad vilodag på lägret. Efter en frukost så hade vi samling 07.15 för ett kort studiebesök på F21 i Luleå. Ute på F21 som ligger vid Kallax flygplats mötte Niklas Perman oss. Perman är assisterande tränare för militärlandslagets skidorienteringsverksamhet. Inne i hangaren delades vi upp i två grupper om åtta personer vardera och tilldelades platser i två helikoptrar av modell Helikopter 14, försvarsmaktens nya arbetshästar.
Vi fick en häftig åktur som varade i nästan 40 minuter.





Imorgon, fredag, ska vi till Storklinten, en slalombacke som ligger 30 minuter utanför Boden. Där kommer vi köra följande intervallblock:
- 10 min AIII
- 5 x 2.30 min AIII
- 5 x 2.30 min AIII
- 10 min AIII
Vi som deltar på lägret här i Boden får välja att köra ett intervallpass i Boden eller springa Tuffa Timmen, en löptävling på Sandön utanför Luleå med inslag av hinder och styrkeinslag. Jag och Emma Bergström väljer självklart att försöka försvara våra segrar från förra årets tävling.
På Tuffa Timmens hemsida kan man finna följande info:
”Banan är ca 9 km lång och innehåller naturliga och uppbyggda hinder som du ska passera. Det kan vara kryphinder, vattenhinder, klättra över och under. Givetvis ingår det ett hemligt moment.
Du skall även vara beredd på att släpa, lyfta och putta tyngre föremål.”
I år förlänger arrangören banan, kanske beror det på att jag sprang på 38 minuter, inte direkt en hel ”tuff timme”.
Träningslägret i Boden avslutas på söndag förmiddag med ett distanspass, jag kommer dock stanna i på Sandön ute i Jennys familjs stuga och träna där på söndag.

Förresten så kan du vara lugn Adam Steen, jag tränar lika mycket som en förstaårsjunior jämfört med ”Pichlers pågar”, även kallat skidskyttelandslaget. Tur vi inte kommer tävla mot dem i vinter. Kika in på Simon Hallströms blogg så ska ni få se på riktigt mäktig statistik över deras senaste två veckor. Man känner sig rätt mesig jämfört med dem!