Befinner mig sedan igår eftermiddag i Bruksvallarna tillsammans med resten av skidsverige. Tävlingspremiär för oss svenskar i helgen med 10 km (5km damer) klassiskt imorgon, 15 km (10 km damer) skate på lördag och en skatesprint på söndag. SVT och Vinterstudion sänder lördag och söndag.
Klubben bor på hotell Bruksvallsliden som ligger nära stadion. Jag delar rum med Johan W då jag är den enda som kan sova till hans snarkningar (öronproppar är lösningen). Klubben har 10 åkare på plats där den enda som saknas är Magdalena Pajala som dras med en del skadeproblem.
Idag har vi testat skidor och tävlingsbana. Temperaturen imorse låg på -16 grader men steg en del under dagen. Jag har inget emot kyla och mörker. Man är väl uppvuxen i kallhålet Älvsbyn.
Alla har ju redan hunnit skriva på sina bloggar det som går om tävlingspremiär, om att träningen är gjord, man är smånervös men samtidigt laddad osv. osv. Jag befinner väl i en liknande situation som de flesta andra och tänker inte vräka ut mig en massa klyschor så här kvällen innan. Kroppen känns bra, jag har en ny klubb med nya rutiner som jag får anpassa mig till där allting känns väldigt professionellt och självklart än så länge. Vi i klubben har ju varit ganska priviligierade med två snöläger de senaste tre veckorna så jag känner mig hemma på långa skidor och snö. Ikväll känns det som att det ska bli kul att komma igång med tävlingarna. Samtidigt ska man komma ihåg att säsongen är lång, allting står inte och faller med resultaten i helgen, det kan vara lätt att glömma bort.
Arrangörens hemsida hittas här. Där finner man startlistor (ca 12 h innan första start), liveresultat m.m m.m.
Bilder från de senaste dygnen:











10 km klassiskt imorgon alltså! Herrklassen startar kl. 12 har jag hört.
Good luck this weekend, Vicki!
GillaGilla
Thank you sir Adam!
GillaGilla