Sprintfri dag, 30 km dubbeljakt imorgon

Hej!

Fredag var en tävlingsfri dag för oss längdskidåkare. Inledde dagen med ett lugnt distanspass tillsammans med Karl och Johan och så småningom några Mora-åkare, bl.a. Andreas Holmberg. Ruskigt vackert på naturslingorna kring Vallsberget under denna dag!

Obligatoriskt drickaställe enligt tradition för pitepojkarna.
Obligatoriskt drickaställe enligt tradition för pitepojkarna.
Efter stafett-bronset fick vi sitta i en studio i Småstaden där vi blev intervjuade. Osäkert vart den intervjun sändes.
Efter stafett-bronset fick vi sitta i en studio i Småstaden där vi blev intervjuade. Osäkert vart den intervjun sändes.
20160128_203045.jpg
Golf på ”Skeppet”, 500 m från hotellet.
Jacob Engström, fjolårets 7:a på SM-sprinten, söker efter sin forna storform på lite olika ställen
Jacob Engström, fjolårets 7:a på SM-sprinten, söker efter sin forna storform på lite olika ställen
Grym stämning under torsdagens prisutdelning!
Grym stämning under torsdagens prisutdelning!
Utsikt från matsalen där vår klubb äter.
Utsikt från matsalen där vår klubb äter.

Idag har SM-sprinten gått av stapeln på Lindbäcksstadion. Själv åkte jag ett lugnt distanspass med en del fartlekar och någon kortare intervall på slutet. Mötte återigen Andreas Holmberg samt Daniel Svensson. Efter passet stannade jag kvar en stund för att se Jennys kvartsfinal.

Utsikt över Lindbäcksstadion.
Utsikt över Lindbäcksstadion.
Jacke
Jacke
Jennys slutade 5:a i sin kvartsfinal, inte allt för långt bakom Sömskar. Klart godkänt för en junior!
Jennys slutade 5:a i sin kvartsfinal, inte allt för långt bakom Sömskar. Klart godkänt för en junior!
Karls kvartsfinal
Karls kvartsfinal

När jag kom tillbaka till hotellrummet fick jag se semifinalerna på TV:n och till min stora glädje så vann så småningom Karl-Johan Westberg herrklassen. Mötte honom medan jag tränade under förmiddagen och jag sa till honom att jag verkligen trodde han skulle vinna. Kul att man fick rätt!

30 km dubbeljakt imorgon

Imorgon är det då dags för min favoritdistans, 30 km dubbeljakt (15 km klassiskt + 15 km skate). jag tror formen är riktigt bra och jag hoppas allting klaffar imorgon! Hoppas och tror på grym stämning på Lindbäcksstadion. Befinner ni er inte på pats så sänds loppet på SVT1. Har jag läst programmet rätt så startar vi herrar först, 10.20.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.