Uppdatering

Hej!

Helgen i Idre var nog snäppet sämre än premiären i Bruksvallarna. 37:a på distansen och första gången jag missar poäng i Intersport Cup i distans. Inte för att det spelar någon roll, 25:a eller 55:a hade inte gjort någon skillnad med den känsla i kroppen jag hade. Jag har varit i dålig form flera gånger men aldrig känt så här. Lägger inte ned så här mycket tid på längdskidåkningen för att åka på denna nivå men förhoppningsvis vänder det inom en snar framtid. Jag, Magnus och Sven-Erik har en plan för att få mig tillbaka på fötter igen. Återstår att se hur lång tid det kommer ta men all tränings man lagt ned ska förhoppningsvis inte ha varit förgäves.

Annars har jag för nästan tre veckor sedan beställt en ny Garmin Fenix 3 HR samt en Garmin Virb Ultra 30. Tack Sjö&Berg för det. Min Suunto har fått gå i pension efter drygt 1000 arbetstimmar. Efter att ha läst DC Rainmaker’s recensioner (ska du köpa ny klocka/träningspryl, läs alltid hans recnsioner före) så föll valet på amerikanska Garmin och deras Fenix 3 med inbyggd pulsmätning i handleden. Nya flaggskeppet från Suunto, Spartan, är inget alternativ då den blir sågad vid fotknölarna av de allra flesta användare, buggig mjukvara och oprecis GPS har kantat lanseringen. Många verkar tycka om Suunto Movescount och den har sina fördelar, dock saknar jag självklara funktioner, bl.a. varvtider och i appen. Det är en tuff marknad att ge sig in på där Garmin har mest muskelkraft. Får se vad jag tycker om Garmin Connect.

Fenix 3 HR Sapphire Performance bundle. Paketet har tillhörande pulsbälte då pulsmätning i handleden genom klockan inte är jätteprecis.
Fenix 3 HR Sapphire Performance bundle. Paketet har tillhörande pulsbälte då pulsmätning i handleden genom klockan inte är jätteprecis i dagsljus.
Virb Ultra 30. Har stora planer med denna.
Virb Ultra 30. Har stora planer med denna.

Garmin Virb Ultra 30 ska tydligen vara snäppet bättre än nya GoPro Hero 5. Ska bli spännande att testa om den nu dyker upp någon gång. Hoppas dessa produkter förgyller mina träningspass samt återupplivar min bloggmotivation.

Träningen då? Ja den rullar på, oklart hur formen står sig just nu. Kommer inte åka skandinaviska cupen i Lillehammer 9-11 december, i denna svacka som jag nu befinner mig i har jag ingenting där att göra. Nästa viktiga tävlingshelg blir helgen därpå, Intersport Cup i Boden. Inte den säsongsstart jag tänkte mig men de två tävlingshelger vi gjort hittills skedde i november. Lång säsong försöker jag påminna mig själv om.

Just nu är det grymma förhållanden i Östersund då både Torråsen och Spikbodarna har åkbara spår i anslutning till ÖSK. Skulle gissa på att åtminstone 25 km åkbara spår exkl. de stängda världscupspåren.

Världscupcirkusen i skidskytte håller till i Östersund denna vecka. Ser fint ut på andra sidan stängslet! På måndag öppnar resten av tävlingsspåren igen, blir fint.
Världscupcirkusen i skidskytte håller till i Östersund denna vecka. Ser fint ut på andra sidan stängslet! På måndag öppnar resten av tävlingsspåren igen, blir fint.
Johan Häggström stannade kvar i Östersund fram till torsdag eftermiddag. I onsdags hade vi studiebesök i skidskyttelandslagets vallabuss där Johan Westerlund numera arbetar.
Johan Häggström stannade kvar i Östersund fram till torsdag eftermiddag. I onsdags hade vi studiebesök i skidskyttelandslagets vallabuss där Johan Westerlund numera arbetar.
Kaffe!
Kaffe!
Björnberget med perfekta förhållanden imorse.
Björnberget med perfekta förhållanden imorse.
Dagens utrustning.
Förmiddagens utrustning. Mina favorittights från Under Armour har ändå hängt med i 6-7 år nu.
Klubbens svarta överdragsställ är faktiskt rätt nice.
Klubbens svarta överdragsställ är faktiskt rätt nice.
Fredag och för ovanlighetens skull kebab på menyn hos Jämtländska Matsalen. Sjukt gott.
Fredag och för ovanlighetens skull kebab på menyn hos Jämtländska Matsalen. Sjukt gott.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.