Hallå!
Ni som använder sociala medier och följer minst en svenska längdskidåkare på Instagram har nog inte missat att Fjälltoppshelgen gick av stapeln torsdag-söndag och att det bjöds på riktigt skrytväder.
Jag anlände till Bruksvallarna under onsdagskvällen efter att Karl Edenroth plockat upp mig och Jenny i Östersund. Jag tävlade inte teamsprinten utan det gjorde Björn och Johan medan damlaget bestod av Lisa och Emma. Vi herrar visste hela säsongen att en bra åkare kommer bli petad då vi bara är tre herrar i klubben. Eftersom min säsong sett ut som skit fram till SM så var jag inställd på att ej köra då både Björn och Johan levererat riktigt bra resultat! Istället agerade jag chaufför och stavlangare och åt klubben och jag tycker jag skötte mig bra även om jag var ruskigt sugen på att själv tävla. Vårt herrlag tog sig vidare till final utan problem och där slutade de 4:a, bra lopp av båda även om det hade suttit fint med medalj. Vårt unga damlag tog sig också till final där de slutade 10:a.


Fredagen bestod av plugg och skidtester för min del (läser historia igen). Jag och Karl var även och tittade på 100 meters tävlingen där klubben ställde upp med en åkare, Johan. Han blev 10:a i prologen men åkte ut i 16-delen mot Olle Jonsson.

Lördagen var det då dags för 35 km skate. Jag trodde verkligen jag skulle få ett kanonlopp efter att ha levererat stabila och bra lopp ända sedan SM i Skellefteå startade. Tyvärr hade jag inte de bästa av dagar och hade valt helt fel skidpar, hade ruskigt dåligt släpp uppe på fjället och fick se min lagkamrat Johan segla ifrån mig uppe på första fjället. Var less under ganska lång tid men kämpade på. Uppe på det andra fjället bildade jag klunga med bl.a. Gilberto Panisi (Falun Borlänge) och Simon Hallström (Idre SK). Gilberto var stark och skötte det mesta av dragjobbet i vår klunga, dessutom verkade han ha riktigt bra skidor. Efter 34.5 km ryckte jag inne på stadion och säkrade 20:e platsen. Det kostade en öl på krogen senare under kvällen, ganska fult att spurta ned den som dragit i 15 km för en 20:e plats men jag ångrar ingenting. Väl i mål fick jag höra att min lagkamrat Björn vunnit tävlingen, riktigt kul! Johan vann sin klungspurt och slutade 15:e. Tjejerna blev 6:a och 9:a.





Sedan i söndags är jag tillbaka i Östersund igen. Blir lugna dagar framöver där jag tänker träna när jag känner för det. På lördag blir det festligheter på Arctura där Björn har döpt arrangemanget till ”avslutningsfest samt VB 26”. På fredag nästa vecka (27 april) fyller jag 26 år och samma dag börjar säsongen 2018/2019:s första träningsläger tillsammans med klubben. Lägerorten är i vanlig ordning fantastiska Saxnäs och vi blir där fredag till fredag! Vi kommer träna väldigt mycket där samt planera det kommande året med klubben.

